ابزار چاپ پارچه چیست؟

از ابزار و مصالح بسیار زیادی برای چاپ مستقیم پارچه استفاده می‌شود که این با توجه به نوع پارچه و طرح شما متفاوت خواهد بود.

شما می‌توانید از رنگ‌های متفاوتی مثل روغن، اکریلیک، گواش، رنگ پوستر، آبرنگ، رنگ پارچه و… در طراحی‌های خود بهره بگیرید. انواع صفحات طلق یا فیلم‌های رادیولوژی نیز مورد نیاز شماست. می‌توانید خلاقیت بیشتری داشته باشید و از ابزار‌هایی مثل کاتر، یک صفحه شیشه‌ای ، انواع اسفنج، قلم مو، کاردک نقاشی، رولر ( غلتک ابری یا مودار ) پالت رنگ و … برای خلق نقوش بسیار جذاب و چشم‌نواز استفاده کنید.

نقش آفرینی روی پارچه

چاپ روی پارچه انواع مختلفی دارد که در اینجا به اختصار به توضیح دو نوع آن می‌پردازیم.

چاپ دستی پارچه

چاپ دستی پارچه ایجاد نقش بر روی انواع سطوح با مواد گوناگون را می‌گویند که می‌تواند در ابعاد کوچک و بزرگ و با رنگ‌های متفاوت و حتی سیاه و سفید باشد. چاپ دستی مناسب برای سطوح مختلف چوبی، شیشه‌ای و فلزی مثل پنجره، دیوار و کفپوش و.. است.

همچنین برای نقش اندازی روی کاغذ و مقوا مثل بوم، پوستر و کاغذ دیواری و یا حتی روی انواع گوناگون پارچه است مثل روسری، کوسن و رومیزی کاربرد دارد.

چاپ دستی رشته شاخص برای هنرمندان رشته‌های گرافیک، نقاشی، دکوراسیون داخلی، طراحی صحنه، طراحی لباس و … می‌باشد.

چاپ باتیک پارچه

 

چاپ باتیک نوع دیگری از طراحی بر روی پارچه است که در بسیاری از کشور‌های جهان طرفداران زیادی دارد. در اندونزی چاپ باتیک بخشی از یک سنت باستانی و قدیمی محسوب می‌شود. باتیک از یک کلمه‌ی اندونزیایی به معنی نقطه است که در واقع اشاره‌ای به نقطه‌کوبی بر روی پارچه است. این نوع طراحی بیشتر جنبه‌ی تزئینی دارد که بین افراد دارای محبوبیت بسیاری می‌باشد.

در واقع این نوع از طراحی با استفاده از رنگ و موم است که می‌تواند طرح‌های خیره کننده‌ای را در لباس و سایر لوازم پارچه‌ای مثل چراغ‌های رومیزی و تابلو‌های دیواری ایجاد نماید.

هنر چاپ باتیک در ایران به کلاقه‌ای نیز شهرت دارد و در منطقه‌ی اسکوی آذربایجان رواج بسیاری دارد. در گذشته این نوع چاپ از طریق مهر و قالب‌ها انجام می‌شد اما در حال حاضر جایگزینی موم، صمغ و پارافین به جای ماده‌ای مقاوم بیشتر متداول شده است.

باتیک انواع گوناگونی دارد، ما در اینجا به ذکر یکی از روش‌های ساده انجام چاپ باتیک می‌پردازیم :

برای چاپ باتیک بر روی پارچه ابتدا به وسیله موم داغ، طرح مورد نظر را بر روی پارچه حک می‌کنند. افراد معمولا سعی می‌‌کنند با استفاده از یک نوع قیف فلزی که آن را تیان می‌نامند با فرو کردن مهر در موم یا صمغ داغ و سپس مهر زدن بر روی پارچه، طرح مورد نظر را بر روی پارچه ایجاد کنند. بعد از آن با فرو کردن پارچه در محلول رنگ، آن را رنگ کرده و در گام نهایی با موم گیری پارچه، موم را از روی پارچه حذف می‌کنند. با تکرار این روش می‌‌توان نقش و نگارهای بسیار زیبا و چشم‌نوازی را روی پارچه به‌وجود آورد.

منبع: چاپ پارچه در خانه طراحان سام

فیلم چاپ روی پارچه

کاربرد چاپ روی پارچه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *