کاغذ دیواری پوستری چیست؟

کاغذ دیواری چیست؟

کاغذ دیواری یا این که والپیپر ( به انگلیسی : Wallpaper ) پوشش دکوری است که برای پوشش دادن سطح ها دیوارهای داخلی در اداره ها , خانه‌ها و دیگر ساختمان‌ها استعمال میگردد ; صفحه دیواری یک کدام از جنبه‌های پباده سازی داخلی به‌شمار می آید . این جور پوشش بیشتر به صورت رول یا این که به صورت متری فروخته میشود و با چسباندن روی دیوار مورد به کار گیری قرار می گیرد . صفحه دیواری‌ها میتوانند بی آلایش ( به صورت نگارگری ) یا این که به صورت بافته‌شده ( نظیر آنگلیپتا ) یا این که با الگوهای گرافیکی تشکیل‌شده باشند .

روش‌های چاپ صفحه دیواری دربرگیرنده چاپ سطحی , چاپ به‌وسیله حکاکی , چاپ سیلک ابریشمی , چاپ به صورت دیجیتالی یا این که چاپ بوسیله خودرو چاپ چرخشی است .

چاپ کاغذ دیواری
چاپ کاغذ دیواری

گونه های با اهمیت صفحه دیواری

صفحه دیواری از منسوج نبافته ( نان وون ) : مواد تشکیل دهندهٔ صفحه دیواری غیر بافته شده از ادغام الیاف فیبر سلولوزی بلند و الیاف نساجی در دستگاه ورقه ایجاد شده است . این شبکه به وسیلهٔ مواد آکرلیک تقویت شده و به امداد رنگدانه‌ها یک دسته تاری ساخت می‌نمایند . افزودنی‌های یگانه در یک طرف ساخت رطوبت , استحکام و اقتدار جذب مورد به کار گیری قرار میگیرند . غیر بافته شده‌ها موادی را ساخت کردند که از نظر بعدها و میزان تغییر تحول صورت نمی‌دهد ; براین اساس رطوبت نظیر چسبی فعالیت می‌نماید که بتوان صفحه را بر روی دیوار نصب نمود . این تکنیک زیاد در وقت نصاب صرفه جویی نموده و نصاب دیگر نیازی به مجدد چسب زدن ورقه و در انتظار ماندن برای تکهٔ بعدی حین نصب ندارد . کاغذهای غیر بافته شده نصب مضاعف سادگی دارا‌هستند و مجدد هم قابل استعمال میباشند . چون موقعیت خویش را به خاطر مواد چسبنده‌ای که در پشت صفحه می‌باشد از دست نمی‌دهند , مواردی که نیاز به برداشتن ورقه جهت انجام بعضا کارها مثل تعمیر سیستم تأسیسات و برق که پشت صفحه در دیوار تعبیه شده‌اند است , می‌توان کاغذ را از دیوار جدا نموده و مجدد نصب نمود .

ورقه با روکش وینیل : این کاغذ دیواری ماده‌ای کاغذی دارااست که بر روی آن رویهٔ طرح دار با نمونهٔ وینیل آکرلیک یا این که پلی وینیل کلراد ( پی او سی ) اسپری یا این که روکش شده است . این مثال از از کاغذها در دستهٔ کاغذهای با امکان شستشو و ضد لک طبقه‌بندی می‌شوندو برای عمده فضاها قابل استعمال می باشند . این مثال از نمونهٔ سادهٔ آن دوچندان در قبال چربی و رطوبت مقاوم خیس است و چه بسا برای به کارگیری در آشپزخانه‌ها هم مطلوب است .

روکش پارچه‌ای : این کاغذ دیواری یک مادهٔ سبک وینیل از آکرلیک یا این که وینیل مایع داراست . لایهٔ طرح دار آن روی این روکش چاپ شده است . عموماً این کاغذ سبک‌تر است و برای استعمال در فضاهایی که رطوبت کمتری دارا‌هستند نظیر نشیمن مطلوب است .

صفحه با وینیل دشوار و جامد : این دسته از صفحه دیواری‌ها یک لایهٔ کاغذی لمینیت شده بوسیله یک روکش وینیلی جامد پوشش می دهد .

 

این مثال کاغذها از آنجاییکه مرحله طرح دار آنها روکش وینیلی مضاعف حاذق دارا‌هستند کاملاً مقاوم می‌باشند . این کاغذها نیز در دسته‌بندی کاغذهای قابل شستشو و قابل کنده شدن قرار می گیرند . کاغذی با روکش وینیل جامد یا این که مشقت بار در بخش اعظمی از محیط‌های منزل که ممکن است رطوبت و چربی و لکه بگیرد قابل استعمال هست ولی جهت به کارگیری در کارگاه‌ها و انباری‌ها و محیط‌هایی که تماس فیزیکی با کاغذ تولید می شود مطلوب نمی‌باشند .

 

کاغذهای وینیل فابریک بک : در‌این کاغذها لایه‌ای پوشیده از وینیل طاقت فرسا روی مرحله دکوراتیوشان لمینیت شده است . اشکال دارای اهمیت آن در پایین معرفی شده‌اند :

 

وینیل دشوار یا این که جامد : این صفحه دربرگیرنده یک نوار وینیلی است که بر روی لایهٔ پارچه‌ای یا این که کاغذی لمینیت شده است ; و عموماً مضاعف مقاوم خیس از نمونه‌هایی است که در ابتدا به آن اشاره شد چون وینیل از مدل جامد است و از گونه مایع آن استعمال نشده‌است . این مدل کاغذها برای مشتریانی که به‌دنبال ورقه صد در صد قابل شستشو , ضد لک و مقاوم می گردند مطلوب است .

منبع: چاپخانه دیجیتال خانه طراحان سام

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *